Mieszkanie spółdzielcze, jak sama nazwa wskazuje, stanowi własność spółdzielni mieszkaniowej. Oczywiście mieszkańcy takiego mieszkania mogą użytkować go zgodnie z własnymi potrzebami i przyzwyczajeniami, jednak z prawnego punktu widzenia lokum jest własnością spółdzielni. Osoba bądź rodzina, której przysługuje takie mieszkanie, podlega jednak pełnej ochronie prawnej. Mieszkanie spółdzielcze zapewnia jednak szereg istotnych korzyści, dlatego w wielu przypadkach warto rozważyć jego zakup.

Czym jest spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu?

Spółdzielcze prawo własnościowe jest to ograniczone prawo do lokalu. Dotyczy ono zarówno prawa do korzystania z mieszkania, jak i rozporządzania nim, regulowane przez Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Prawo to jest zbywalne, zatem można dziedziczyć lokum czy obciążyć hipoteka. W praktyce jednak właścicielem mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa.

W praktyce oznacza to, że niektóre czynności podejmowane w mieszkaniu spółdzielczym (np. zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy) wymagają zgody spółdzielni. Jednocześnie takim lokalem można rozporządzać niemal tak samo, jak swoją własnością. Można podejmować samodzielne decyzje dotyczące wynajmu czy bezpłatnego użytkowania lokum.

Istnieje też możliwość założenia księgi wieczystej dla takiego lokum. Istnieje w niej wówczas nazwisko osoby uprawnionej do danego lokalu, a nie właściciela (którym jest spółdzielnia mieszkaniowa).

Mieszkanie spółdzielcze a własnościowe - jakie są różnice?

Odrębna własność mieszkania gwarantuje pełne prawo własnościowe do mieszkania. Dotyczy również udziałów w nieruchomości wspólnej, która dotyczyć może części gruntów i budynku. Właściciel mieszkania może mieć też nieco większy wpływ na sprawy dotyczące zarządzania, użytkowania przeprowadzania inwestycji w budynku. Może je również sprzedać, co nie jest możliwe w przypadku mieszkania spółdzielczego (które można jednak wynajmować).

Mieszkania spółdzielcze są jednak nadal chętnie wybierane między innymi ze względu na fakt, że często wyróżniają się znacznie lepszymi lokalizacjami niż budynki deweloperskie. Doskonałym przykładem może być Spółdzielnia Mieszkaniowa Zodiak w Rzeszowie. Niejednokrotnie okazują się też lepiej pomyślane pod względem planistycznym, w pełni skomunikowane z miastem, wyposażone w kompleksową infrastrukturę itd. Dzięki temu niejednokrotnie wyróżniają się na tle nowych osiedli deweloperskich.

logo_ZODIAK

Budujemy dla pokoleń.

Kontakt

al. Tadeusza Rejtana 47, 35-326 Rzeszów

Formularz kontaktowy

    © 2020 Spółdzielnia ZODIAK