Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Osoby, które po raz pierwszy poszukują idealnego lokalu dla siebie, często kierują się emocjami. Warto jednak pamiętać, że kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja i spory wydatek, który nierzadko wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Właśnie dlatego należy dopilnować wszelkich formalności i sprawdzić, czy transakcja jest bezpieczna. W dzisiejszym wpisie omówimy, jakie dokumenty trzeba sprawdzić, kupując mieszkanie.
Księga wieczysta, czyli najważniejszy dokument
Po obejrzeniu wielu różnych mieszkań na sprzedaż, porównaniu cen, metrażu, wyposażenia czy lokalizacji przychodzi czas na podjęcie decyzji. Jednak przed podpisaniem umowy i kupnem, należy jeszcze sprawdzić kilka dokumentów, które potwierdzą bezpieczeństwo transakcji. Najważniejszym z nich jest księga wieczysta, do której każdy kupujący powinien bezwzględnie zajrzeć.
Obecnie jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy wejść na stronę internetową, aby znaleźć informacje, które potwierdzają, czy sprzedający jest właścicielem mieszkania, a także czy mieszkanie nie jest obciążone długami albo nie mają do niego prawa osoby trzecie. Niektóre lokale nie mają księgi wieczystej, wówczas konieczny jest jeden z poniższych dokumentów:
- Zaświadczenie ze Spółdzielni Mieszkaniowej,
- Przydział Lokalu,
- postanowienie o nabyciu spadku,
- poświadczenie dziedziczenia,
- akt notarialny.
Jakie jeszcze dokumenty należy sprawdzić przed zakupem?
Księga wieczysta to najważniejszy, ale nie jedyny dokument, z którym należy się zapoznać, poszukując mieszkania na sprzedaż, szczególnie jeżeli pochodzi z rynku wtórnego. Oprócz tego kupujący powinien oczekiwać od sprzedającego oświadczenia zarządcy o stanie finansowym i prawnym wspólnoty czy przedstawienia podstawy nabycia lokalu.
Ponadto, jeżeli mieszkanie jest obciążone kredytem, potrzebne będzie zaświadczenie o aktualnej wysokości salda kredytu i zgoda banku na wcześniejszą spłatę. Kolejną kwestią jest zaświadczenie o braku zalegania z opłatami z ZUS i braku prowadzonej działalności, jeśli wcześniej była zarejestrowana. Niezwykle istotne jest też zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu.