Kupno mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, który często jest poprzedzany zaciągnięciem kredytu hipotecznego albo oszczędzaniem przez wiele lat. Właśnie dlatego osoby, które decydują się na podjęcie takiego kroku, obawiają się zarówno o bezpieczeństwo samej transakcji, jak i nabywanej nieruchomości. Jak można upewnić się, że zakup konkretnego lokalu to dobra decyzja?

Czym jest księga wieczysta i dlaczego trzeba się z nią zapoznać przed kupnem nieruchomości? 

Osoby, które poszukują mieszkania na sprzedaż, często obawiają się, że sprzedający nie przekazał im informacji, które mogą przysporzyć im sporo problemów po podpisaniu umowy. Aby temu zapobiec, warto zapoznać się z informacjami, które są zawarte w księdze wieczystej, w której znajdują się podstawowe, a jednocześnie niezwykle ważne dane dotyczące nieruchomości. Co ważne, dostęp do niej jest publiczny, w związku z czym sprzedający ma obowiązek podania potencjalnemu kupcowi jej numeru. Z danymi, które się w niej znajdują, można się wygodnie zapoznać przez Internet. Warto zwrócić uwagę na to, czy w księdze wieczystej nie widnieją zapisy o tym, że:

  • mieszkanie jest zabezpieczeniem pożyczki,
  • ciążą na nim inne obciążenia lub zobowiązania,
  • nieruchomość podlega tak zwanej służebności osobistej, co oznacza, że jest sprzedawana razem z lokatorem.

Oprócz tego dobrze również zapoznać się z wydanymi pozwoleniami na budowę oraz dokumentacją, która dotyczy planu zagospodarowania przestrzennego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości? 

Wiele osób chcąc kupić nieruchomość, korzysta ze wsparcia pośrednika, który pomaga im przejść przez cały proces. Warto jednak pamiętać, że poszukując mieszkania czy kawalerki na sprzedaż, dobrze jest upewnić się, że nie podlega ochronie konserwatora zabytków. Kolejnym zagrożeniem, które czyha na kupujących, są lokale, które nie są przedmiotem Nadzoru Budowlanego. Biorąc pod uwagę szereg kwestii, które są ważne podczas nabywania nieruchomości, warto skorzystać z oferty biura, które cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów albo skorzystać ze wsparcia specjalisty.

logo_ZODIAK

Budujemy dla pokoleń.

Kontakt

al. Tadeusza Rejtana 47, 35-326 Rzeszów

Formularz kontaktowy

    © 2020 Spółdzielnia ZODIAK