Decyzja o zakupie mieszkania powinna być przemyślana. To inwestycja na długie lata, a często na całe życie. Z uwagi na to, jak duże koszty się z tym wiążą osoby, które poszukują mieszkań na sprzedaż, powinny pamiętać, że oprócz ceny lokalu, będą musiały również pokryć koszty związane z podatkami, które są obowiązkowe przy kupnie nieruchomości. Jakie podatki i inne opłaty czekają na osoby, które planują zakupić mieszkanie?
Ile wynosi podatek VAT i czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
Niezależnie od tego, czy inwestora interesuje rynek pierwotny mieszkań, czy może wtórny, musi liczyć się z koniecznością opłacania kilku podatków po zakupie lokalu. Należy nadmienić, że rodzaje i stawki podatków mogą być różne w zależności od tego, jaka nieruchomość jest przedmiotem transakcji. Kupujący mieszkanie od dewelopera albo dom musi przede wszystkim uregulować podatek VAT. Kwota, o której mowa może być różna w zależności od powierzchni kupowanego lokalu:
- 8 procent przy mieszkaniach, które mają nie więcej niż 150 metrów kwadratowych powierzchni i domach, które mają nie więcej niż 300 metrów kwadratowych powierzchni,
- 23 procent przy mieszkaniach, które mają powierzchnię przekraczającą 150 metrów kwadratowych i domach, które mają powierzchnię przekraczającą 300 metrów kwadratowych.
Kolejnym podatkiem, który muszą uregulować osoby kupujące mieszkanie, jest podatek od czynności cywilnoprawnych. W odróżnieniu od podatku VAT jest obliczany na podstawie wartości rynkowej nieruchomości podanej przez strony transakcji i wynosi 2 procent. Jego wartość uzależniona jest również od rodzaju czynności prawnej.
Jakie są dodatkowe koszty, które musi pokryć kupujący nieruchomość?
Wspomniany podatek VAT to największy koszt, który musi pokryć kupujący mieszkanie. Jednak oprócz tego wyróżnić możemy jeszcze podatek od ustanowienia hipoteki, który wynosi 19 złotych oraz 200 złotych opłaty za ustanowienie hipoteki do księgi wieczystej. Dodatkowo w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego należy się również liczyć z kosztami prowizji za udzielenie kredytu oraz ubezpieczeniu go, które może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostatnią kwestią jest wynagrodzenie rzeczoznawcy za sporządzenie operatu szacunkowego, które oscyluje w granicach kilkuset złotych.