Ceny mieszkań są z roku na rok coraz wyższe - szczególnie w dużych miastach. Co więc powinniśmy zrobić, by zdobyć pieniądze na zakup nieruchomości?
Jak pozyskać fundusze na kupno mieszania
Istnieje wiele sposobów na zgromadzenie środków finansowych na zakup nieruchomości. U jego podstaw leży przede wszystkim oszczędzanie. Jest ono konieczne zarówno w przypadku, gdy zamierzamy uzbierać pełną kwotę, jak i wtedy, gdy planujemy wzięcie kredytu. W tej drugiej sytuacji warunkiem jest bowiem posiadanie wkładu własnego. O ile to możliwe, wielu z nas zaciąga również pożyczki wśród rodziny lub korzysta z darowizn od rodziców czy dziadków.
Jeżeli sytuacja finansowa naszych bliskich nie jest wystarczająco dobra, by ich wsparcie umożliwiło nam zakup nieruchomości, może okazać się konieczne wzięcie wspomnianego kredytu hipotecznego. Choć jeszcze kilka lat temu możliwe było uzyskanie w ten sposób kwoty wynoszącej nawet 100% wartości nieruchomości, w związku ze zmianami przepisów prawnych od 2017 r. minimalny wkład własny w większości banków wynosi 20% - niezależnie od tego, czy interesuje nas spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy odrębna własność.
W zależności od polityki kredytowej przyjętej przez dany bank może okazać się możliwe ubezpieczenie różnicy pomiędzy 10% a 20% wkładu - np. w przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Pamiętajmy jednak, że bank może w tym przypadku stosować zabezpieczenia, które ostatecznie i tak zwiększą wartość wkładu własnego. Mogą one mieć np. formę wyższych odsetek czy konieczności ubezpieczenia brakującej części wkładu.
Zdarza się, że nie mamy możliwości lub nie chcemy czekać, aż uda nam się uskładać wystarczającą sumę na wkład własny. Oprócz pomocy ze strony rodziny możemy skorzystać także i z innych form dofinansowania - jedną z nich jest wzięcie pożyczki w zakładzie pracy, jeżeli należymy do właściwej kasy. Rozwiązanie to ma wiele zalet - wśród nich wymienić można m.in. niskie oprocentowanie czy długi termin spłaty.
Inną formę szybkiego zdobycia funduszy stanowi kredyt gotówkowy. Rozwiązanie to jest szczególnie dobre dla tych osób, które mają już odłożoną pewną ilość pieniędzy i znają dokładnie wysokość brakującej kwoty. Warto tu jednak pamiętać, że zaciągnięcie go zostanie wzięte pod uwagę podczas wyliczania naszej zdolności kredytowej, gdy zaczniemy starać się o kredyt hipoteczny.
Zanim jednak zaczniemy planować pożyczki i kredyty, sprawdźmy, czy nie przysługuje nam dofinansowanie wkładu własnego z budżetu państwa. Program Mieszkanie dla młodych skierowany jest do ludzi, którzy nie przekroczyli 36 roku życia lub wychowują co najmniej troje dzieci, a wzięcie w nim udziału pozwoli nam ubiegać się również o częściową spłatę kredytu.