Osoby, które są zdecydowane na zakup własnego mieszkania, często nie wiedzą, na co powinny zwrócić uwagę podczas poszukiwań wymarzonego lokalu. Oczywiście najważniejsze są indywidualne wymagania przyszłych lokatorów co do mieszkania: jego lokalizacja, metraż czy cena. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie kilku aspektom zarówno przy kupnie lokalu z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jakim dokładnie? Sprawdźmy!

Lokal z rynku pierwotnego

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, poszukajmy doświadczonego developera, który aktualnie oferuje mieszkania na sprzedaż w naszej okolicy. Warto zaufać firmie, która ma na swoim koncie już kilka inwestycji i zebrały one pochlebne opinie od mieszkańców. Obejrzenie interesującego nas mieszkania nie zawsze jest możliwe, gdyż często jest ono dopiero w budowie. Możemy jednak zapytać developera, czy mógłby zaprezentować nam identyczny, już ukończony lokal. Zanim podpiszemy umowę, przeczytajmy ją bardzo dokładnie. Jeśli nie rozumiemy niektórych zapisów, zapytajmy o nie developera lub poradźmy się prawnika. Nawet jeśli sam lokal bardzo nam się podoba, nie podpisujmy niekorzystnej dla nas umowy. Upewnijmy się też, czy na dokumencie widnieje zapis informujący o tym, że developer odpowiedzialny jest za wszelkie wady budowlane i w razie wątpliwości zobowiązany jest je naprawić.

Lokal z rynku wtórnego

Kupując lokal z rynku wtórnego, warto dokładnie zbadać jego stan prawny. Może bowiem okazać się, że jest on obciążony hipoteką, osoba, która chce podpisać z nami umowę, nie jest jego jedynym właścicielem, lub też jest on elementem dożywocia (sytuacji, gdy jedna osoba przekazała lokal innej, w zamian za dożywotnią opiekę. W najgorszym wypadku może okazać się, że opiekę dożywotnikowi musimy zapewnić my). Dlatego przed zakupem warto dokładnie przeanalizować księgi wieczyste lokalu. Nie dopuśćmy też do sytuacji, gdy w mieszkaniu, w momencie podpisywania umowy ktoś jest jeszcze zameldowany – taka osoba może na wiele sposobów wydłużyć termin naszej wprowadzki. Sprzedający powinien dostarczyć nam pismo z urzędu gminy o wymeldowaniu wszystkich lokatorów.

logo_ZODIAK

Budujemy dla pokoleń.

Kontakt

al. Tadeusza Rejtana 47, 35-326 Rzeszów

Formularz kontaktowy

    © 2020 Spółdzielnia ZODIAK