Mieszkanie to inwestycja, którą trzeba dobrze przemyśleć. W końcu jego spłata najczęściej ciąży na nas przez wiele lat. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie, warto wnikliwie zbadać rynek, przejrzeć oferty w okolicy, która nas interesuje, a także zapoznać się z kryteriami formalnymi, jakie będziemy musieli dopełnić, aby stać się szczęśliwymi właścicielami własnych czterech kątów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Wybieraj mieszkanie, które już fizycznie istnieje.
Wielu deweloperów oferuje na sprzedaż mieszkań w momencie, kiedy na placu budowy jest zrobiony zaledwie wykop pod fundamenty. W takim wypadku możemy jedynie ufać wykonawcy, że dopełni swoich powinności i ukończy budowę w terminie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej jest kupić nieruchomość, która już istnieje, można do niej wejść, obejrzeć i sprawdzić, czy realia odpowiadają kolorowym wizualizacjom, folderom reklamowym i planom.

Dokładnie sprawdź dewelopera, od którego zamierzasz kupić mieszkanie.
Powierzasz mu niemałe pieniądze, więc jeszcze zanim to zrobisz, dokładnie sprawdź jego kompetencje. Ważne jest, aby mieć pewność, że deweloper ma prawo do dysponowania gruntem. Niezbędne jest również pozwolenie na budowę. Przyjrzyj się uważnie pozwoleniu na budowę i zwróć uwagę, czy opisana w nim nieruchomość, którą zamierzasz nabyć, jest dokładnie taka sama, jak kolorowa wizualizacja stworzona przez dewelopera, aby przyciągnąć klientów. Warto jest także poznać numer gruntowej księgi wieczystej. Dzięki niemu będziemy mogli samodzielnie zweryfikować, kto jest właścicielem gruntu.

Przyjrzyj się umowie i przeanalizuj ją, zanim ją podpiszesz.
Pamiętaj, że zakup mieszkania to wielka inwestycja, więc jeszcze zanim złożysz swój podpis na umowie kupna, bardzo dokładnie ją przeczytaj i przeanalizuj znajdujące się w niej zapisy. Jeżeli jakikolwiek punkt umowy budzi Twoje wątpliwości, pytaj o to dewelopera. Ważne jest wyjaśnienie wszelkich niedopowiedzeń i dwuznaczności, abyś miał świadomość, na co się decydujesz.

Co z podatkiem od kupna mieszkania?
Kiedy już kupimy mieszkanie, będzie trzeba odprowadzić od tej transakcji stosowny podatek. Jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera, to obowiązek zapłaty podatku od kupna mieszkania spoczywa na nim. Podatek ten to 8% od ceny mieszkania (do 150 metrów), a 23% (w przypadku mieszkań powyżej 150 metrów).

logo_ZODIAK

Budujemy dla pokoleń.

Kontakt

al. Tadeusza Rejtana 47, 35-326 Rzeszów

Formularz kontaktowy

    © 2020 Spółdzielnia ZODIAK